Tudtad? Otthonod levegője a vegyszerek hatására ártalmas is lehet!
Annak tudatában térünk haza otthonunkba, hogy a négy fal között biztonságban vagyunk, kizárjuk a káros környezeti ártalmakat. Azonban lehet, hogy a levegőminőség
szempontjából nem is biztos, hogy jobban járunk a szobában ülve.
Ráadásul az otthoni légszennyezés most nagyobb jelentőséget kapott így, hogy a járvány miatt sokan otthoni munkavégzésre vagy a 4 fal közé szorultak.
Az épületekben lévő beltéri levegő jellemzően 2-5-ször szennyezettebb kültérinél, ezt állítja az USA Környezetvédelmi Ügynöksége az Environmental Protection Agency.
A belélegzett levegő minősége nagymértékben befolyásolj az egészségi állapotunkat. A rossz levegő súlyos megbetegedéseket is okozhat, mint a tüdőrák, agyvérzés vagy a szívinfarktus.
A frissen berendezett lakásunkban a festékeknek, ragasztóknak, az új padlószőnyegnek, bútoroknak, de még a háztartási tisztítószereknek is köszönhetően nagy koncentrációban vannak jelen a vegyipar által kifejlesztett, az egészségére káros anyagok, így például az illékony szerves vegyületek (VOC).
A VOC-ok folyamatosan párolognak és porlanak, a levegőbe kerülve pedig több egészségügyi problémát okozhatnak az orr, a szem és a torok irritációjától kezdve a nehéz légzésen át a daganatos betegségekig.
A lakás környezete tele van a kémiai ipar termékeivel, a berendezési tárgyaink folyamatosan bocsátanak ki szennyező anyagokat, a főzés vagy a dohányzás is állandó szennyezés forrás.
Mit tehetünk, hogy otthon tiszta legyen a levegő?
Szellőztessünk a lakásban
Ez az egyszerű lépés a beltéri levegő javításának, a szennyezőanyagok eltüntetésének legfontosabb és legegyszerűbb módszere.
Segítségével megszabadulhatunk a főzés, ruhaszárítás vagy tisztálkodás során keletkezett penészedést okozó párától, valamint a berendezési tárgyainkból kikerülő mérgektől.
A fűtési időszakban praktikus rövid ideig, de intenzívebben szellőztetni.
Új bútorok szellőztetése
A legtöbb háztartásban vannak kezelt fabútorok, padlók. Ezek többsége nem tömörfa, hanem farostlemez, forgácslapok, furnér- vagy rétegelt lemez, ezek pedig tartalmazhatnak formaldehidet.
A bútorok összeállításához használt ragasztóanyagok, festékek illékony szerves vegyületeket (VOC) bocsátanak a levegőbe, ezek egészségkárosító hatásúak lehetnek.
Az illékony szerves vegyületek sajnos a leggyakrabban előforduló anyagok a beltéri levegőben.
A káros kipárolgás az első hetekben, hónapokban a legintenzívebb, ezért amikor új bútort veszünk, érdemes ebben az időszakban a bútort vagy ha azt nem lehet, magát a lakást/szobát gyakrabban kiszellőztetni.
Le a penésszel
A penészgombák a párás, rosszul szigetelt helyiségek sarkaiban jelennek meg legkönnyebben, mint például a fürdőszoba. A szaporodásuk során keletkező apró gombaspórák allergén hatásúak. Előzzük meg kialakulásukat a már meglévő penészes területeket pedig tisztítsuk meg, lehetőleg környezetbarát házi szerekkel.
Dobd le a cipődet!
Hazaérkezve érdemes azonnal levenni a kinti cipőt és ha van előszobánk az a legjobb, ha ott is tároljuk. Ha ezt nem tesszük meg akkor az utca porát, szennyét hordanánk szét a lakásban. Elsősorban nem a látható szennyeződések ( pl. sár ) okozzák a gondot, hanem az utcáról a cipőnkön keresztül lakásba kerülő mérgező vagy épp fertőző anyagok.
Nem mindegy mivel főzünk
Az étkezési olajok magas hőmérsékleten bomlani, füstölni kezdenek, és a füstölési pont nem minden zsiradéknál azonos érték. Sütéshez ne használjuk az olyan alacsony füstölési hőmérsékletű termékeket, mint az extraszűz olíva olaj, vagy a vaj! A hazánkban elterjedt tisztított napraforgóolaj vagy sertészsír magasabb füstölésponttal rendelkezik, ezért ilyen szempontból biztonságosabb.
Növények, növények, növények
Mindenki tudja, hogy a Föld tüdejét az erdők, a növények jelentik.
A szobanövények pedig képesek javítani a lakás levegőjének minőségét is!
Tehát, ha tisztítani szeretnénk, az otthonunk levegőjét ezt segíthetjük a megfelelő szobanövények beszerzésével is.
Ilyenek például:
- Vitorlavirág: Az egyik legjobb légtisztító képességű növény a lakásban. Nagy mennyiségű rákkeltő anyagot tud megkötni a levegőből.
- Krizantém: Kiválóan tisztítja a levegőt megköti a benzolt, formaldehidet.
- Anyósnyelv: Jól bírja a rendszertelen öntözést és nem igényel sok fényt sem. Megszűri a levegőt a formaldehidtől, benzoltól, trikloretiléntől és más vegyi anyagoktól.
- Dracéna vagy Sárkányfa: Kiszűri a formaldehidet, a benzolt, a xylolt és számos más, káros vegyületet a szoba levegőjéből.
- Zöldike ( Chlorophytum comosum): Egy közepes méretű zöldike 4 óra alatt egy 25 nm-es szoba levegőjének szén-monoxid tartalmát kb. 80%-kal csökkenti! Mindenképp szerezz be egyet belőle!
- Szobai futóka ( Epipremnum aureum): Megköti a benzolt, xylént, formaldehidet és a triklorietilént is. Levelei mérgezőek, tehát érdemes távol tartani tőle a háziállatokat és a kisgyerekeket.
- Szobapáfrány (Nephrolepis exaltata): Nagyszerűen nedvesíti és szűri a levegőt a formaldehidtől, szén-monoxidtól, xyloltól. pl. szobafestés után nagyon jó szolgálatot tesz otthonunkban. Ráadásul a levegőben keringő kórokozók ellen is felveszi a harcot.
Javíts otthonod levegőjén a káros tisztítószerek elhagyásával!
Olyan tisztítószereket válassz, amelyek természetes összetevők segítségével tisztítanak, és így biztonságosak a család egészségére nézve!
A lakások levegőszennyezésének egy része a tisztítószerekből származik, amik gyakran irritatív anyagokat tartalmaznak. A nem megfelelő használat következménye például nem megfelelő tisztítószerek összeöntése pedig súlyos mérgezést is okozhatnak.
A fertőtlenítő szerek közül a klórtartalmúak lehetnek a legveszélyesebbek, amelyek hatóanyaga a nátrium-hipoklorit. Ehhez képest a háztartások 80%-a vásárol klóralapú fertőtlenítőt.
A klór rögtön reakcióba lép a környezetében levő más szerves alkotóelemekkel, és mérgező, veszélyes keveréket hoz létre, mint a furán, dioxin és más toxikus vegyületek
A WC-tisztítószerekben pedig például fenolt (karbolsavat) használnak, amely a légzési- és vérkeringési rendszert károsítja, és bizonyítottan rákkeltő.
Válaszd az egészséges takarítást, válaszd a VOC-mentes tisztítószereket!
A hagyományos tisztítószerek döntő többsége olyan kemikáliákat tartalmaz, amelyek nemcsak a baktériumokra és kórokozókra veszélyesek, hanem bizony az emberre is.
Az újszülöttek, kisgyermekek és az idősek szervezete sokkal érzékenyebb a vegyszerekre, mint egy egészséges felnőtté, de egyre magasabb a felnőttek között is a vegyszerallergiások száma.
A túlzott vegyszer használatot ráadásul már összefüggésbe hozták a gyermekkori asztma kialakulásával is.
Klórtartalmú fertőtlenítők helyett, használjunk inkább élő baktériumokat tartalmazó tisztítószereket. Így a jó baktériumok erejével tudunk harcolni a kórokozókkal, közben pedig nem károsítjuk a levegőt.
Cseréld le a hagyományos háztartási tisztítószereket!
Válaszd a természetes probiotikus takarítást.