Zero Waste iskolakezdés – Hogyan legyen zöldebb a tanév?
Szinte tegnap volt, hogy a gyerekek boldogan szaladtak haza az iskolából, hogy végre megkezdődhessék a jól megérdemelt vakációjukat és máris tele tömött polcokon várják a legújabb iskolaszerek a szülőket a legtöbb boltban.
Természetesen a legtöbb gyártó a termékeit szemet gyönyörködtető kinézettel készíti el és a legaktuálisabb trendekhez igazodva próbálja a lehető legtöbb terméket értékesíteni.
Manapság viszont sok család fektet nagy hangsúlyt a környezettudatosságra és keres olyan termékeket, amelyek tartósságuk mellett a környezetre sincsenek káros hatással.
Összeszedtünk pár tanácsot, aminek a segítségével környezettudatosabban lehet elkezdeni a tanévet.
-
Az előkészületek:
Nagyon sok iskola egy szinte véget nem érő listát készít azokról a dolgokról melyek szükségesek lesznek a tanév során. Ezzel megkönnyítik a szülők dolgát, de egyúttal meg is rémítik őket vele.
Érdemes tudatosan, többször átfutni a listát, megnézni, hogy mik azok a dolgok, amik esetleg a tavalyi évről, vagy idősebb testvértől átvehető, ezzel rövidítve a vásárlási listát.
A tankönyvek esetében szintén lehetséges, hogy beszerezhető jó állapotban a család valamelyik részérő, ezzel csökkentve a felhasznált papír mennyiséget.
-
Írószerek és eszközök:
Alapvető eszközökre minden iskolásnak szüksége van, ilyen például a toll, a ceruza, a radír vagy csíkos/kockás füzet stb.…
Viszont korántsem mindegy, hogy milyen fajtát választ belőle valaki.
Összeségében hatalmas költség egy iskolakezdés, ezért logikusnak tűnhet első meggondolásra az, hogy igyekszünk spórolni és egy olyan terméket választani az alsóbb árkategóriából, ami használhatónak tűnik.
Érdemes átgondolni, hogy egy kicsit nagyobb ráfordítással olyan eszközöket lehet beszerezni manapság, amik újra felhasználhatóak, így év végén visszatekintve lehetséges, hogy összeségében kevesebbet kellett költeni írószerre.
Tartós termékek vásárlásával elkerülhető a felesleges hulladék felhalmozása, illetve a későbbi költségek növekedése is. Ilyen tartós termék például a fémből készült ceruzahegyező vagy pedig a bőr tolltartó.
Vannak olyan eszközök, amelyek nem feltétlen kellenek minden évben, illetve nem használódnak el olyan gyorsan, így érdemes itt is mérlegelni, hogy van-e lehetőség megörökölni valahonnan vásárlás helyett.
-
Füzetek és papírok:
A legalapvetőbb dolog, ami egy embernek eszébe jut az iskoláról, az a füzet.
Rengeteg különböző fajtát találhatunk a boltok polcain. Tanóráktól függően lehet négyzetrácsos, különböző beosztású vonalas, illetve akár teljesen üres is.
Egy dolog viszont mindegyikben közös, mégpedig, hogy papírból készülnek.
Az újrahasznosított papírból készült füzetek az egyik legjobb módja, hogy egy kicsit környezetbarátabban érkezhessünk az első órára.
Keresd az újrahasznosított termékeken megtalálható logót, így megbizonyosodhatsz róla, hogy tényleg ilyen módon készült el a vásárolni kívánt termék.
Ne csak a borítót nézd!
Füzetek kapcsán érdemes a benne lévő lapok számát is figyelembe venni, amikor az árakat hasonlítod össze. Nem mindig a legolcsóbbnak tűnő termék éri meg a legjobban.
A rajzlapok kapcsán ugyan ezek a dolgok mondhatóak el. Kereséskor érdemes az újrahasznosított anyagból készült papírt választani.
-
Táskák és tartók:
Az egyik legnagyobb költséget az iskolatáska jelenti.
Gondold át, hogy tényleg szükség van-e új táskára az iskolakezdéshez vagy pedig tökéletes a tavalyi is.
Érdemes kerülni a tematikus táskákat, hiszen nagyon szépek viszont drágák és rövid idő alatt veszítik el divatosságukat.
Az interneten sok helyen árulnak használt, de jó állapotú táskákat, egy keresést megér 😉
Amennyiben új táska vagy uzsonna tartó vásárlását mérlegeled, keress olyat, amelyet több éven keresztül is lehet használni.
Nektek vannak ötleteitek, hogy milyen területeken lehet még környezettudatosnak lenni?
Ha a takarításban is fontos számodra a környezettudatosság akkor érdekelhetnek a probiotikus tisztítószereink 😊