Dr. Bencz Zoltán kutatónk, fejlesztőnk írása
Nincs új a Nap alatt!
Több, mint egy éve a képtelenségben élünk. Képtelen dolog, hogy maszkban járunk és képtelen dolog, hogy naponta többször fertőtlenítjük a kezünket.
Képtelen dolog- de láthatóan szükséges.
A mostani járványhoz hasonló járványok, hol vírus, hol baktérium kórokozókkal többször söpörtek végig a világon, legutóbb 100 éve, a spanyolnátha idején. És azelőtt … és azelőtt … az 1600-as évek elején, amikor különös maszkkal és ruházattal igyekeztek védekezni a fertőzések ellen. Groteszk, amit látunk? Lehet, de a mai ismeretek birtokában távolról sem az. A csőrszerű részben illatos növények voltak – amelyekről ma már tudhatjuk, hogy egyes illóolajoknak fertőtlenítő hatásuk van.
Most, négyszáz év elteltével, hasonló megoldásokat alkalmazunk. Ennek egyik eszköze a maszk, a másik a távolságtartás. Nem véletlen, hogy a pestisdoktorok kezében egy távolságtartást biztosító pálca volt. Nincs új a Nap alatt!
Ezeken a külsőségeken túl, mit tanulhatunk a régmúltból, a mai tudománytól és az egyre inkább háttérbe szoruló józan észtől?
A tudomány és a józan ész találkozása
A legkézenfekvőbb védekezési mód a fertőtlenítés, a baktériumok és vírusok elölése. Könyvtárakat betöltő irodalma van a különböző fertőtlenítő szereknek, azok hatásosságának és használati módjának. És, kétségtelen, ezek valóban képesek elpusztítani a baktériumok és a vírusok legnagyobb részét. Az emberi szervezetben alkalmazott antibiotikumok legnagyobb része olyan mikroorganizmusokból származik, amelyek saját védelmük érdekében termelik ezeket az anyagokat. A mikroorganizmusok világában – akárcsak a természetben vagy az emberi társadalomban is – verseny van. Verseny az élettérét. Ezt az evolúció egyik alaptörvénye. Jól tesszük hát – súgja számunkra a józan ész – ha élünk ezekkel az anyagokkal.
De, a józan észnek van egy másik hangja is, amelyik az mondja, hogy „vajon minden baktériumot és vírust elpusztítottunk?” Amikor egy hirdetésben azt látjuk, hogy egy fertőtlenítőszer elpusztítja a kórokozók 99.9% – kát … felmerülhet bennünk, hogy … „és, mi van a maradék 0.1%-kal? Azok nem kezdenek el ismét szaporodni, és pár óra alatt ismét tömegesen előfordulni?” A tudomány válasza az, hogy ez pontosan így van.
És, könnyen lehet, hogy a józan ész kérdez még valamit. „Ha ez a kórokozó elpusztítás valóban ennyire hatékony – nem kellett volna már megszabadulnunk tőlük, hiszen millió tonnaszám alkalmazzuk ezeket évtizedek óta?”
A bölcsesség szerepe
A bölcsesség több, mint a tudás. Bölcsesség az, ha belátjuk, hogy a kórokozókat nem kipusztítani kell (természetesen egy akut fertőzés esetén ez elkerülhetetlen) hanem meg kell tanulnunk együtt élnünk velük. Olyan környezet kell teremtenünk, ahol a kórokozók kevésbé, a hasznos mikróbák viszont jobban tudnak szaporodni. Mi lenne, ha a bölcsesség jegyében a hasznos mikróbákat támogatnánk, őket használnánk arra, hogy a kórokozók ellen fellépjenek? Hiszen ők is képesek szaporodni, azaz visszaszorítani a kórokozókat. Erre is azt válaszolja a tudomány, hogy ez nagyon is járható út. A bölcsesség azt súgja, hogy tehát, hogy ezt a versenyt nem nekünk kell végigszáguldani a folytonos fertőtlenítés eszközeivel, hanem rábízhatjuk ezt a szövetségeseinkre, a hasznos baktériumokra.
És a vírusok, és a COVID19?
Nagyon izgalmas irányt jelent a tudományban az az irányzat, amely a baktériumok hatását vizsgálja a vírusok elterjedésére.
Ez a felvetés- akár csak egy évtizeddel ezelőtt is- teljes tudományos képtelenségnek hatott volna. De, ebben a gyorsan változó világban ez már a régmúlt. Ez az összefüggés, és annak kifejtése meghaladja ennek a cikknek a kereteit, most csupán egy további olvasni valót ajánlunk az Önök megértő figyelmébe.
A linket itt találják: A szervezetünkben élő baktériumok jelentős hatással lehetnek a COVID-19 súlyosságára – Qubit illetve, akinek van QR kód olvasó appja, az elérheti itt:
Takarítsunk bölcsen!
Minden járvány elmúlik egyszer. A jelenlegi is el fog múlni, remélhetően hamarosan. Ha megértjük, hogy a kórokozókkal együtt kell élnünk, tegyük ezt bölcsen. Ne kiirtani akarjuk a körülöttünk lévő kórokozókat, hanem – belátva a természet törvényeit – használjunk jótékony baktériumokat a háztartásban. Ma már, pontosan ezeknek az elveknek az alapján, léteznek környezetbarát, sőt, azokon túlmutató, jótékony baktériumokat tartalmazó háztartási tisztítószerek. Ha ezekről többet szeretne megtudni -amit remélünk – akkor látogasson el hozzánk, a sanodornature.hu címre reméljük, hamarosan találkozunk!